
Šis raksts ir 3. un noslēdzošais raksts rakstu sērijā „Porziņģa atgriešanās” un šajā rakstā es aplūkošu Kristapa Porziņģa atsevišķas individuāli ne tās veiksmīgākās spēles šajā 2019./2020. NBA sezonā, savstarpēji nesaistītos laika nogriežņos, kad spēle negāja un sniegšu savu analīzi, kā no astroloģijas redzējuma tas viss izskatījās – kāpēc negāja. Kādi bija tie apsvērumi, par to tad tālāk rakstā.
Katrs dzīvē ir piedzīvojis brīdi, kad darāmais neiet no rokas, lai arī cik rūpīgi un apzinīgi censtos. Dažreiz tiek piesaukti „melnie kaķi” vai ne tā kāja, no gultas izkāpjot, taču iemesli ir krietni saprātīgāki un to cēloniskā izcelsme ir meklējama savā būtībā, individuālajā dzīves ritmā un ārējos apstākļos, ko astroloģijā atspoguļo planetārie cikli, iekšējie un ārējie attīstības procesi – trenēt vajag ne tikai ķermeni, bet arī prātu un garu, kā saka „veselā miesā vesels gars”.
Par lidojumu un laiku te var runāt gan par basketbola bumbas lidojumu, kurš izdarītā metiena beigu fāzē ir vai nu precīzs vai neprecīzs, kā arī paša spēlētāja „lidojumu” atrodoties metiena, bloka vai kādu citu darbību rezultātā augstāk par zemi. Basketbolā metiens, kā zināms, sākas kājās un galvā – šis vairāk no basketbola treneru terminoloģijas, ne fizioloģisko procesu apraksta. Ir svarīgs gan spēlētāja psihoemocionālais stāvoklis, gan fiziskā kondīcija. Tāpēc arī runāju par veselu miesu un veselu garu. Tiem, kam neder vārds “gars”, var lietot arī vārdus noskaņojums, pašsajūta, garastāvoklis. Viens bez otra reti strādā vai nestrādā pilnvērtīgi. Tie ir divi elementi, kas manā skatījumā, trenētam profesionālim var būtiski ietekmēt sniegumu laukumā. Ne visi un ne vienmēr cilvēks pats spēj savākties un sakoncentrēties darāmajam. Dažam pietiek pabūt vienatnē, citam paklausīties mūziku, vēl citam parunāt ar komandas psihologu, kas mūsdienās ir lielākajā daļā profesionālo komandu. Vēl grūtāk ir saņemties un rādīt to, ko prāts un griba vēlas, bet varēšana vēl netur līdzi.
Tagad, kad top šis raksts, Kristaps rāda ļoti stabilu un produktīvu sniegumu sezonas atsākšanās un reizē noslēguma nogrieznī Orlando „burbulī”, pirms pirmajām izslēgšanas spēlēm viņa līdzšinējā karjerā NBA. Taču līdz stabilitātei un savas varēšanas pilnvērtīgai izpausmei bija jānoiet kāds ceļš, ar kāpumiem un kritumiem, grūtākām un labākām dienām. Kamēr citi izteica vērtējumus un salīdzinājumus, KP smagi un mērķtiecīgi strādāja, lai atgrieztos augstākajā līmenī un kļūtu vēl labāks laukumā kā iepriekš.
Kā es to zinu?
Pirmkārt, mūsdienās cilvēkiem patīk dalīties sociālajos tīklos ar savām ikdienas gaitām, dodoties pretī virsotnēm.
Otrkārt, retoriski jājautā: vai tad to nevar redzēt laukumā. Kā viens no Dallasas basketbola notikumu kometētājiem Džimmijs Krauters vietnē Twitter minēja, KP šobrīd Orlando spēlē savu labāko basketbolu dzīvē.
Kamēr KP, Luka, treneris Kārlails un visa komanda meklē veidu un sapratni laukumā, kā novest uzvaramus mačus līdz panākumam spēles beigās, jo „Mavericks” ir viens no sliktākajiem rādītājiem līgā spēļu nobeigumos, kad tiek zaudēts ar mazāk kā 5 punktu starpību, tikmēr vēl atskatīšos uz sezonas pirmo daļu, pirms Covid-19 ieviestajiem distancēšanās un drošības pasākumiem, kad KP vēl meklēja savu spēli, savu metienu, vietu laukumā un komandā, kad vēl bumba savā lidojumā nesasniedza mērķi tik bieži kā gribētos.
Kā jau minēju, analizēšu spēles dažādos laikposmos.
Pirmais šāds laikposms ir sekojošās spēles sezonas pašā iesākumā, kad „Mavericks” aizvadīja spēli izbraukumā pret Denveras „Nuggets” un pēc 2 dienām mājās pret „Lakers” – tās aplūkošu kopā.
Nākamā manis izvēlētā spēle apskatei ir spēle, kas noritēja Fīniksā pret vietējo „Suns”, kad KP neguva nevienu punktu no spēles, kas viņam 4 sezonu laikā NBA bija ceturto reizi, un kā pēdējo apskatīšu spēli pret mūsu pašu tautiešu, Dāvja Bertāna un Anžeja Pasečņika, pārstāvēto Vašingtonas „Wizards”.
Sezona Porziņģim iesākās cerīgi, pirmajās 3 spēlēs 26,3pts vidēji spēlē, ar 46% precizitati metienos no spēles, taču vēlāk sekoja kritums gan rezultivitātē, gan precizitātē – vidēji 15,75pts, 35 FG% nākamajās 8 spēlēs. Spēle Denverā bija nosacīti pirmais kritums. Apskatnieki un līdzjutēji steidza komentēt, ka augstkalne, sezonas sākums, vēl jāiejūtas komandā, un, redz, Lukam arī negāja. Nākamā spēle pret „Lakers” bija nedaudz labāka, atlekušo bumbu rādītāji bija pat ļoti labi, ņemot vērā iepriekšējo sezonu statistiku, taču metiens īsti negāja un vietas meklējumi laukumā, kā, ko, no kurienes labāk uzbrukt vēl piekliboja. Bija vērojami tik atsevišķi izspēļu uzplaiksnījumi. Šajās 2 spēlēs metienu precizitāte no spēles bija zema – 33%.
Šajos attēlos (kliko uz attēlu un redzēsi jaunā logā Astrokartes palielinājumu) var redzēt aktuālo planētu novietojumu spēļu dienās, veidojot planetāros aspektus attiecībā pret KP dzimšanas dienas karti. Pa kreisi ir attainota planetārā situācija spēlē pret „Nuggets” un pa labi – spēlē pret „Lakers”. Abās kartēs ir vērojams Jupitera tranzīts jeb aktuālā Jupitera kustība, kas veido spriedzes aspektus ar KP dzimšanas Saturnu un Lilitu – melno Mēnesi. Šis Jupitera tranzīts iedarbina dzimšanas kartē jau esošo planētu spriedzes konfigurāciju un tā kā Jupiters ir viena no lielajām, salīdzinoši lēnajām planētām, tad tā ietekme, šajā gadījumā disharmoniska ietekme ir aktīva ilgākā laika nogrieznī.
Tajās dienās, kad aktualajā kartē nav vērojama nekāda harmonija, tad šāds ilgstošais disharmoniskais novietojums fonā ir iztektāks, taču dienās, kad kāda no aktuālajām, tranzitējošām planētām veido harmoniskus aspektus pret dzimšanas karti, šis fona aspekts paliek fonā un šī spriedze var nākt par labu, taču kā harmonija pāriet, tā aktuālāks kļūst šī fonā esošā spriedzes izpausme. Kā arī pretēji, ja ir vēl papildus aktuālie dienas spriedzes aspekti, tad šie spriedzes aspekti pastiprina jau fonā esošo spriedzi.
Šādi, piemēram, bija spēlē pret „Knicks”, kad dienas aspekti bija harmoniski un šajā fonā esošajā spriedzes laika nogrieznī statistika uzmirdzēja, KP gūstot 28pts, uzbrūkot ar labu precizitāti un savācot 9 atlekušās bumbas. Komanda gan zaudēja. Kā zināms, tas ir „Knicks” lielākais panākums šosezon – uzvarēt KP, tādejādi arī „Mavericks” sezonas kopējā duelī.
Protams, var teikt, ka papildus motivāciju pret Ņujorkas klubu KP nevajadzēja, bet es jau no astroloģijas puses nesaku neko pretēju. To apliecina tas, ka īstemiņa harmonija, fonā esošajam spriedzes nogrieznim, tik uzplaiksnī, jo nākamājā spēlē, kurā KP piedalījās (izlaida spēli pret Memfisu – jo divas spēles divās dienās) viņs meta ar 9,1% (ne)precizitāti no spēles, gūstot tikai 4 punktus.
Jupitera spriedze ar Saturnu nes pietiekami lielu saspīlējumu un apjukumu sevī, īsti nezinot vai izpausties plašāk vai turēties pie pamatiem, tāda svārstīšanās vai doties uz priekšu vai atpakaļ. Šis ir tāds posms katra cilvēka dzīvē, divreiz divpadsmit gados, kuram cilvēkam pašam ir jāiziet cauri un jāgūst mācība un pieredze. Visādi padomdevēji šajā laikposmā var tikai traucēt un izsist no sliedēm vai raustīt šupu turpu virzībā uz mērķi. Svarīgs ir miers un darbību, lēmumu nesasteigšana. To var arī redzēt oktobra un novembra spēļu statistikas tabulā (zemāk), kur sezonas pirmajos divos mēnešos statistikas rādītāji lēkāja augšā lejā. Vēlākos mēnešos sniegums kļuva vienmērīgāks, stabilāks un produktīvāks.
Te gan jāuzteic Porziņģa cītīgāka došanās pēc atlekušajām bumbām, salīdzinājumā ar iepriekšējām sezonām, kas pirmkārt, ir labs veids kā palīdzēt komadai, ja spēle metienos no spēles un/vai distances neiet, otrs, iespējams, ka līdz ar Saturna pāriešanu no Strēlnieka zodiaka zīmes, kurā Satrunam atrodoties KP varbūt vairāk domāja par punktiem, skaistām epizodēm un „sulīgiem” blokiem, spēles plāns, redzējums bija vairāk vieglprātīgāks iepriekšējos gados, uz savām „mājām” Mežāža zīmē, kas ienesa zināmu briedumu spēles izpratnē un savu labāko talantu, vērtību un spēju izpausmei.
Nākamais, ko aplūkošu ir spēle pret Fīniksas „Suns”, izbraukumā. Manā skatījumā viena no švakākajām spēlēm KP izpildījumā. Jā, 13 atlekušās bumbas un 3bloki, lietderības koeficients +4, komada uzvarēja. Ar aizsardzību it kā viss bija labi, taču uzbrukumā 34min 2pts, pie tam ar soda metieniem. No spēles 0/8, tai skaitā trīspunktnieki 0/6. Cik atceros tad iziet uz „kontaktu”, spēlēt soda laukmā galīgi negribēja. Arī abi divpunktu metieni bija pustālie.
Aktuālajā KP dienas astrokartē mēs varam redzēt, ka ir vairāki spriedzes, kā arī harmoniskie aspekti, taču, izņemot aktualās Lilitas spriedzes aspektu ar dzimšanas Lilitu, citu ilgāka termiņa spriedzes vai labvelīgo aspektu nav. Ir redzams, ka aktuālais Marss tuvojas veidot disharmoniju ar dzimšanas Sauli, abas ir vīrišķas un enerģiskas planētas, tāpēc to savstarpējā spriedze uz pāris dienām dod fiksētu un intensīvu enerģiju „fiziskam darbam”, cīņai, izaicinājumiem. Produktivitāti no šī varēja gūt tieši zem groza, ne no distances. Jā, ar vairākiem zilumiem, iespējams, jo šī spriedze arī izsauc uz sevi citu – apkārtējo, tātad pretspēlētaju agresiju, bet tas noteikti būtu bijis individuāli produktīvāk, lietderīgāk. Taču KP izvēlējās „vieglāko” variantu, mest no distances, bet neprecīzi. To atspoguļo jau pieminētā Lilitu spriedze, gribot iet vieglāko ceļu, bet dēļ spriedzes aspekta nesekmīgi. Aktuālās Venēras tranzītā veidotā spriedze ar dzimšanas Marsu, iespējams, var liecināt par zināma veida slinkumu, negribēšanu – basketbola kontekstā, iziet uz šo cīņu, nevēlēšanos grūstīties zem groza. Savukārt, aktuālā Jupitera veidotā harmonija ar dzimšanas Mēness Mezgliem norāda uz to, ka, ja būtu pacenties, tad tā būtu laba iespēja sevi apliecināt, ar tādu pozitīvu ievirzi uz nākotni.
Tā kā Saturns astroloģijā atbild par dažādiem ierobežojumiem, aizsardzību, pretstāvi, tad aktuālā Mēness tranzīta veidotais harmoniskais aspekts ar dzimšanas Saturnu, plus Mēness savienojums ar Neptūnu, deva labu sajūtu, laika izjūtu (timing) spēlējot aizsardzībā, ko papildināja pieminētā Marsa spriedzes enerģija ar dzimšanas Sauli. Bez vajadzīgās devās esošas spriedzes, panākumi izpaliek, jo var rasties sajūta, ka viss pats no sevis notiks.
Kā pēdējo apskatīšu 2020. gada 7. februāra spēli pret Vašingtonas „Wizards”. Spēle Vašingtonā bija zīmīga ar 3 latviešu piedalīšanos, kur pārāki bija ASV galvaspilsētas kluba pārstāvji – Bertāns un Pasečņiks. Porziņģis diezgan ātri sagrābstīja piezīmes un no malas likās emocionāli uzvilkts, apstrīdot bez maz katru soģu svilpi. No astroloģiskās puses skatoties, šī bija ‘nediena’, kopumā sportiski veiksmīgā ilgāka laika nogrieznī, kad KP rādīja ne tikai rezultatīvu, bet arī pārliecinošu sniegumu, ko nevarēja teikt par sezonas pirmo pusi.
Kā jau vairākkārt esmu minējis, tad spriedze ir vajadzīga, kā dzinulis uz priekšu, lai, piemēram, harmoniskās situācijas novestu līdz rezultātiem un panākumiem. Taču, kad spriedzes ir par daudz, tad tas rada liekus izgājienus, agresivitāti, impulsīvu rīcību, bieži neapdomīgi atreaģējot, forsējot notikumu, lietu attīstību. Kā zināms, tad KP pašas janvāra beigas, februāris bija ļoti veiksmīgs laiks, kad KP rādīja All-star līmeņa sniegumu, gan ar Luku laukuma, gan bez Dončiča, kad viņš bija savainots. Februāra statistika bija vidēji 25,2pts, 10,3rebs un 1,8blks.
Šī spēle pret „Wizards” ir tieši pretēja tām, ko aplūkoju sākumā. Tur bija ne parāk labvēlīgs laika nogrieznis KP dzīvē, kad fonā bija pietiekami daudz planetārās spriedzes un atsevišķie ikdienas harmoniskie aspekti deva tik kādu labāka snieguma uzplaiksnījumu, tad šeit ir fonā daudz labvelīgas, ja ne labvelīgas, tad tādas planētu atspoguļotas enerģijas, kuras var ļoti labi un veiksmīgi likt lietā. Taču te, pa vidu, iezogas viens brīdis, kad ikdienas, aktuālā spriedze ienes nedaudz apmākušos laiku, kopumā saulainā menesī.
Plūtons un Saturns savos šābrīža tranzītos, kas ir aktīvi ilgākā laika posmā, ir aktivizējuši harmonisko konfigurāciju punktu KP dzimšanas kartē, kas dod šo lielo enerģiju, kuru KP ir veiksmīgi izmantojis, taču šajā spēles dienā, ir redzama aizkaitinātība, nepārdomāta, strauja reaģēšana uz apkārtējiem notikumiem, ko atspoguļo Mēness un Urāna spriedzes aspekts. Aktualā Marsa spriedzes aspekta tuvošanās dzimšanas Saturnam, kas liecina par nevēlēšanos ievērot disciplīnu, tāda nesavākta agresija, izkliedēta enerģijas tērēšana. Jāsaka, ka varbūt, ka labi, ka KP tik ātri sakrāja personiskās piezīmes šajā spēlē un īsos nogriežņos laukumā pavadīja tik 21 minūti, jo Marsa Saturna spriedze bieži vien nes sev līdzi arī pietiekami lielu iespējamību satraumēties, vai arī otra puse šim aspektam ir tā, ka, ja persona pati ir mierā, tad tā var izsaukt uz sevi agresiju no citu puses.
Es ceru, ka ar šiem rakstiem lasītājam ir radusies labāka izpratne par to kā pētnieciskā astroloģija spēj izskaidrot un atspoguļo cilvēku ikdienas un ilgāka termiņa gaitas, gan lejupejošās, gan augšupejošās, jo dzīve taču nav lineāra. Tas dod sapratni par iemesliem un segumu, kādi ir bijuši tam, kas ir noticis līdz šim, kā arī iespēju labāk izprast kā veiksmīgāk rīkoties nākotnē.
Šajos rakstos šoreiz pētīju mūsu lielo talantu Kristapu Porziņģi, sekojot līdzi viņa gaitām aizokeāna basketbola Mekā NBA. Tieši lielo statistikas datu un video materiālu pieejamība, ļauj precīzāk izprast un nolasīt pētāmo objektu un viņa snieguma realizāciju uz reālā laika skatuves, tādejādi gūstot pamatu tālākai zināšanu pilnveidei, kas kļūst par paraugu un precedentu.
p.s.
Neesmu fizioterapeits, tik smalki tās lietas anatomiski un medicīniski nepārzinu, un no „Mavericks” puses, tagad izslēgšanas spēļu laikā, diez vai izdosies iegūt kādu konkrētāku informāciju par Porziņģa ceļa traumas nopietnību. Tas ir otrs celis, ne operētais. Taču no savas puses varu piebilst, ka dēļ planētu atpakaļgaitas jeb retrogrādas kustības šobrīd ir līdzīgs aktuālo tālo planētu novietojums, kā tas bija 2019. gada pašās beigās un lielākajā daļā 2020. gada janvārī, kad KP izlaida gandrīz mēnesi dēļ kāda iekaisuma vai kairinājuma celī.
Cerēsim, ka viss būs labi, traumas tiks sadziedētas un panākumi neizpaliks. Kas zin, var būt jau nākamsezon?!