
Var jau diskutēt par laika būtību, tā relativitāti un cilvēku izdomājumiem – kā būtu, ja būtu, taču viss ir daudz vienkāršāk, ja prognozējot komandas A vai B uzvaru visu to ņem vieglāk un lieto, to ko var fiksēt. Un fiksēt ar laika un atrašanas vietas koordinātēm var notikuma startu. Astroloģijā, veidojot prognozes iesākums, starts ir vissvarīgākais. Arī cilvēka ienākšana šajā saulē ir viņa Zemes dzīves starts un no tā var vētīt tālāko.
Šajā īsrakstā pastāstīšu nedaudz par metodi, ko izmantoju ikdienas sporta spēļu uzvarētāju prognozēšanā un precīza laika nozīmīgumu šīs prognozes veidošanā. Uzreiz teikšu, ka neiesaistos diskusijās par iespējamībām – kā būtu, ja mačs sāktos tikos vai tikos. Mačs sākas tikos, cikos sākas. Ar tiesneša svilpi, gongu vai iemetienu. Ne minūti pa labi, vai kreisi. Skatos pēc konkrēta laika, vietas un arī iepriekš uzkrātajām zināšanām par prognozējamā pasākuma, mača dalībniekiem, to mērķiem, spēles svarīgumu un vai pastarīšiem pat uz papīra ir kaut kādas iespējas iekost favorītiem.
Pafantazējot, piemēram, iedomāsimies, ka ir tāda futbola komanda kā Kuldīgas „Maiznieks” un iedomātā spēlē viņi tiktos ar pasaulslaveno Mančestras „United”. Grūti iedomāties tāda formāta spēli, taču šajā spēlē būtu jānosaka uzvarētājs un šī spēle būtu ar zināmu svarīgumu, tad pat pie vislabākajiem rādītājiem, ‘bulciņu cepējiem’ nebūtu nekādu variantu. Viņi tiktu ‘apēsti’ vienos vārtos. Nedaudz hiperbolizējot ar to gribu teikt, ka jāvadās ir ne tikai pēc laika un vietas, bet arī pēc objektīviem apstākļiem, rādītājiem un spēku samēriem.
Metodi, kuru izmantoju, veidojot šīs prognozes ir izstrādājis un attīstījis viens no radošākajiem un mūsdienīgākajiem astrologiem Džons Fravlijs. Šī metode gan ir no zemākā astroloģiskā plauktiņa, tās vienkāršības dēļ. To viņš pats ir teicis, kaut arī metode ir progresīva un potenciāli ar lielu realizācijas procentu. Paskaidrojot no savas puses un pārfrāzējot viņa teikto, astroloģija nav konveijera, masu produkts. Diemžēl cilvēku nekritiskā domāšana ļauj zelt izdomājumu un horoskopu kultam, kuram „neviens netic”, bet tāpat izlasa. Šoreiz ne par to. Ar to visu gribēju pateikt, ka ir daudz smalkākas un sarežģītākas tehnikas, ar kurām var prognozēt. Taču tās prasa vairāk laika, lielāku iedziļināšanos un analīzi. Šī metode ir virspusējāka un vienkāršāka, tāpēc ērtāka biežākai ikdienas lietošanai, nosakot iespējams vairāku notikumu iznākumus, piemēram, dienas intervālā.
Taču mīnusi ir tādi, ka ne pilnīgi visos gadījumos tā sniedz atbildes, piemēram, sacensību zemāka nozīmīguma gadījumā vai apskatot draudzības spēles salīdzinājumā ar izslēgšanas vai kādām citām izšķiroša, augstāka līmeņa sacensībām. Kā arī, ja pēc datiem vai vispārpieejamās informācijas neviens no sacensību dalībniekiem nav izceļams kā favorīts. Tādos gadījumos šī metode vai nu nestrādā vai strādā nepietiekami precīzi. Tad piemērotākas un izsmeļošākas atbildes ir meklējamas caur jau pieminētajām sarežģītākām tehnikām.
Mans jājamzirdziņš jeb kā „Knicks” leģenda Volts Freizers bieži izsakās – „forte” sportā ir NBA. NBA sekoju jau kopš Madars Bergmanis un mans tā laika basketbola treneris Andris Rudzītis komentēja iknedēļas NBA apskatus un spēles tālajos 90tajos. Šo līgu, spēlētājus, komandas, notikumus NBA pietiekami labi pārzinu, tāpēc izmantojot un vēl apgūstot šo metodi, esmu aizsācis sociālajā vietnē twitter.com (@Valtinsh) rakstīt pirmspēļu prognozes, nosakot attiecīgās dienas NBA spēļu uzvarētājus. Kā jau minēju, metodi vēl apgūstu, jo teorijā nav iespējams aprakstīt visus iespējamos rādītājus un potencialus, tāpēc kļūdas vēl gadās, bet savus 70% precizitātē sasniedzu, kas pagaidām ir labs rādītājs. Līdz ar pieredzi un metožu „kalibrēšanu” plānoju sasniegt stabilu 80-85% robežu. Kā vidējo rādītāju, jo, protams, var būt arī sērija ar 100% precīzumu. Viss atkarīgs no prasmes nolasīt karti. Arī gadījumos, ja nav atbildes.
Līdz šim rakstam kopā esmu izskatījis un analizējis 105 spēļu kartes, nosakot uzvarētajus. Kā spilgtākos piemērus varu minēt, – prognozēju, ka Portland „TrailBlazers” uzvarēs pirmo izslēgšanas turnīra spēli pret „Lakers”, precīzāk, teicu, ka „Lakers” neuzvarēs. Kā arī, prognozēju „Nets” (Orlando „burbuļa” sākumā), „Orlando” un „Heat” uzvaras pār Milwaukee „Bucks”, un „Celtics” 2-0 vadību, atsevišķi gan pa spēlēm, pār Raptors. „Mavericks” kontekstā varu teikt, ka viņiem nebija veiksmīgs spēļu sākuma laiks iedalīts. Lielākā daļa spēļu tika nozīmētas pēc 21:00 vakarā pēc vietējā laika, kas viņiem kā pastarīšiem bija veiksmīgi tikai 2.spēlē. Pēdējā spēlē jau jaudas un veiksmes pietrūka. Pēc manām prognozēm, ko jau izteicu jūnija beigās, jo tuvāk un ilgākā periodā 2.kārtai, jo „Mavs” mazāk izredžu tikt tālāk izslēgšanas spēlēs. Šogad. Nākamgad jau cita bilde. Bet par to citreiz.
Par precīzā laika nozīmi. Pirmās 26 spēles, ko prognozēju es savā statistikā pierakstīšu, taču neņemšu vērā, jo ar laiku sapratu, ka, ja tiek ņemts plānotais spēles laiks, tad prognozes ir neviennozīmīgas un vienā līdzīgā gadījumā prognoze realizējās, citā, pie līdzīgiem apstākļiem, rezultāts neatbilda prognozei. Tā kā NBA regulārās sezonas spēles parasti sākās 10min vēlāk, nekā norādītais spēles sākuma laiks, sapratu, ka jāņem šis spēles starta – iemetiena brīdis, ne ieplānotais laiks. Futbola sacensības ir vieglāk iepriekš prognozēt, jo parasti, ja spēle ir ieplānota plkst. 19:00, tad arī 19:00 tā sākas, plus mīnus 1-2min. Un attiecīgi TV pārraide kādu laiku pirms. Teniss un bokss, savukārt, ir divi sporta veidi, kur ir grūti ieplānot mača, cīņas sākuma laiku, tāpēc šo metodi var pielietot tikai fiksējot sākumu, kad tas reāllaikā notiek.
Mans prognožu realizācijas procents, prognozējot pirmo 34 spēļu uzvarētājus bija 70,6%. Taču, nāca izslēgšanas spēles un mana prognožu precizitāte nākamajās 34 spēlēs nokritās uz gandrīz 65%. Tā kā spēles notiek naktī pēc Latvijas laika un to sākuma laiki, atšķirībā no regulārās sezonas, ir ļoti mainīgi, amplitūdā no tām pašām 10 minutēm līdz pat 28, tad sanāca pietiekami bieži kļūdīties. Iemesls pamatā bija TV parraižu iekavēšanās, jo, ja iepriekšējā spēlē bija papildlaiks, un šo spēli raidīja tā pati televīzija, kas rādja arī nākamo spēli, tad nakamā spēle sākās vēlāk, plus, bija/ir arī kādi citi, man nezināmi apsvērumi. Tik liela sākumlaika nekonsekvence var būtiski mainīt prognozi, jo šī metode ir domāta, lai pēc konkrēta laika (max pāris minūšu nobīde) un vietas, un visiem pārējiem astroloģiskajiem rādītajiem un novietojumiem noteiktu A vai B uzvaru, neko vairāk. Izmantojot smalkākas astroloģijas metodes, starta laiks var nebūt tik būtisks un ar tām var rast atbildes uz specifiskākiem jautājumiem sacensību kontekstā.
Negribu ieslīgt tehniskos terminos un detaļās, tik varu teikt, ka, tā kā šī ir tehnika, ko var izmantot regulārāk, ikdienā, nedomājot par planētu nevajadzīgu raustīšanu pie katra sīkuma, tad tehniskie elementi, pēc kuriem tiek noteikti uzvarētāju un zaudētāju rādījumi, kustās un mainās diezgan ātri un tie maina pozīcijas un nosaka komandu apzīmētājus ne tikai pēc laika kustības, bet arī koordinātēm.
Piemēram, 2 spēles ir ieplānotas vienā laikā, taču viena notiek Liepājā, otra Daugavpilī. Tā kā atrašanās vietas ir pietiekami attālā distancē, tad mačiem sākoties absolūti vienlaicīgi, vienā pilsētā izšķirošais elements spēles kartē var būt saplūstošs jeb tāds, kas veidojas, otrā jau izklīstošs jeb tāds, kas izplēn. No tā var, piemēram, secināt, ka vienā situācijā uzvara nāk pie uzvarētāja, otrā, komanda laukumā ieradās kā uzvarētāji, bet fortūna palika ģērbtuvēs.
Vēlreiz uzsveru, ka spēlētāji iet laukumā un spēlē, cīnās un tiecās uz visiem kopīgu un saprotamu mērķi – uzvaru. Viņos nav jautājums par mirkļa būtību. Mirklis, kurā viņi startē ir svarīgs tikai tam, piemēram man, kas pēc precīza laika un vietas fiksēšanas vēlas zināt un prognozēt, kura komanda – A vai B būs tie, kas pacels rokas, svinot uzvaru spēles beigās.
Vēl vēlos pieminēt, ka izmantojot šo metodi mēdz būt dienas, mēdz būt spēles, kurās nav rādījumu, kas liecinātu par vienu vai otru uzvarētāju, kā arī, ir situācijas, kad nav iespējams noteikt, kuri ir favorīti, kuri pastarīši. Jāatceras arī tas, ka ne viss vienmēr ir jāprognozē. Ir reizes, kad vajag vienkārši likt zvaigznes mierā, atlaisties dīvānā, izbaudīt sporta maču un piedzīvot skaistus zaudējumus vai neglītas uzvaras, un otrādi.